Czy warto szyfrować smartfon z systemem Android?

News

W dzisiejszych czasach nowoczesne smartfony obsługiwane przez system Android są już warte nie tyle, ile sama elektronika, ale tyle, ile warte są dla nas dane na takich telefonach umieszczone. Dla przestępcy mogą być warte nawet więcej, ponieważ telefon to często sposób na kontrolowanie konta bankowego czy działań swojej firmy.

Wspomnieć trzeba też o rzeczach tak trywialnych, jak zdjęcia z wakacji czy nagranie jakiejś intymnej sytuacji. Wszystkie tego typu dane są dla nas groźne w rękach przestępców i kłopotliwe, jeśli ktoś dostanie się do nich przypadkiem. Można mnożyć czarne scenariusze. Zabezpieczyć się przed tym możemy poprzez zaszyfrowanie danych, co oferuje nam sam system. Zaszyfrowanie danych na telefonie sprawia, że są one nieczytelne, jeśli najpierw nie poda się odpowiedniego hasła stanowiącego klucz do szyfru. Oznacza to całkowitą niemożność odczytania danych, nawet jeśli telefon miałby zostać podłączony do komputera i dane z niego miałyby być zgrane. Osoba wykonująca taką czynność dostanie tylko śmieci.

 

Warto też wiedzieć, że kasowanie danych tak naprawdę wcale ich nie kasuje. Telefon tylko zapomina, gdzie one są i jeśli ich nie nadpisze, można je łatwo uzyskać. Sprzedaż takiego telefonu może oznaczać podzielenie się naszymi danymi z innymi osobami. Jeśli dane były zaszyfrowane, nie ma czego odzyskiwać, bo odzyska się zaszyfrowane pliki. Jedynym minusem szyfrowania jest to, że spada prędkość działania urządzenia. W nowych modelach nie jest to specjalnie zauważalne, ale w starszych może być poważnym problemem. Nie da się tego przeskoczyć. Nie trzeba jednak bać się o to, że samo rozszyfrowywanie danych za każdym razem będzie uciążliwe. System można ustawić tak, że będzie prosił o hasło do danych tylko w określonych sytuacjach i korzystał z otwartej sesji przez resztę czasu. Korzystanie z zaszyfrowanego urządzenia nie różni się jakoś specjalnie od korzystania z urządzenia bez szyfrowania i pojawia się tylko konieczność wpisania hasła dla odblokowania telefonu.