O szyfrowaniu i cyfrowym podpisie

News

Cyfrowy podpis umożliwia przeprowadzenie transakcji internetowych w sposób całkowicie bezpieczny. Dzięki niemu można sprawdzić, jakie jest pochodzenie dokumentów przesyłanych drogą elektroniczną oraz czy są one autentyczne. Dodatkowo podpis cyfrowy umożliwia sprawdzenie tożsamości osób, które komunikują się pomiędzy sobą.

W skrócie można więc określić podpis cyfrowy mianem pełniącej rolę sygnatury pieczęci. Podpis cyfrowy jest o wiele lepszym sposobem zabezpieczenia niż ten, który jest możliwy w przypadku tradycyjnie składanego podpisu. Odbiorca wiadomości podpisanej elektronicznym podpisem ma stu procentową pewność, że otrzymał wiadomość rzeczywiście od osoby, której podpis widnieje pod otrzymaną wiadomością.

Dodatkowo jest on także pełnym zabezpieczeniem tajemnicy korespondencji. Jego złożenie to gwarancja dla odbiorcy, że wiadomość dotarła do niego w takiej formie, jaką nadał jej nadawca. Nie ma możliwości, aby dokument został przejęty przez osobę nieuprawnioną i poddany przez nią pewnym przeróbkom i modyfikacjom. W przypadku cyfrowego podpisu wymagane jest posiadanie klucza publicznego. To dzięki niemu możliwe jest potwierdzenie podpisu poprzez dostęp do certyfikatów. 

Jak działa cyfrowy podpis? Użytkownik, który chce podpisywać dokumenty składając na nich podpis cyfrowy musi uzyskać dostęp do dwóch rodzajów kluczy. Jeden z nich to klucz prywatny, drugi jest kluczem publicznym. Klucz prywatny wykorzystywany jest wtedy, kiedy składa się podpis. Z kolei klucz publiczny jest niezbędny, kiedy chcemy sprawdzić autentyczność podpisu. Klucza prywatnego powinniśmy strzec jak oka w głowie. Zawarte w nim informacje nie mogą być udostępniane osobom trzecim. Jeżeli klucz prywatny trafi w niepowołane ręce, osoby trzecie mogą go wykorzystać, aby podszyć się pod naszą osobę. Wysyłając wiadomość podpisaną cyfrowym podpisem, musimy w pierwszej kolejności wygenerować wartość haszowania, a następnie oznaczyć ją udostępnionym tylko nam kluczem prywatnym. Sama wysyłana wiadomość nie musi zostać zaszyfrowana.