Sposób na naturalny nawóz trawnika

News

Piękny i zadbany trawnik to marzenie wielu posiadaczy przydomowych działek. To, czy będzie on zachwycał swoim wyglądem, zależy przede wszystkim od jakości podłoża. Aby ją poprawić, warto stosować nawozy. Do przygotowania w pełni naturalnego nawozu posłużyć może kompostownik. Jaki model wybrać, aby stał się inwestycją na lata?

Jaki kompostownik?

Wybór kompostownika to ważna decyzja. Przede wszystkim musimy dostosować go do specyfiki działki. Bierzemy wówczas pod uwagę przede wszystkim wielkość trawnika oraz to, jakie rodzaje roślin uprawiamy na terenie całej posesji. Nie możemy bowiem zapominać o tym, że oprócz wytwarzania kompostu, czyli w pełni naturalnego nawozu, kompostownik pełni jeszcze jedną funkcję – pozwala utrzymać porządek w ogrodzie.

Zakładając kompostownik, mamy do wyboru trzy możliwości, w tym:

- zakup gotowego kompostownika – najlepiej wybierać modele wykonane z plastiku i wyposażone w zamknięcie. Ich zaletą jest bowiem krótki czas kompostowania. Już po kilku miesiącach od złożenia odpadków możemy skorzystać z naturalnego nawozu. Plastikowe kompostowniki to rozwiązania trwałe i łatwe w utrzymaniu.

Jeśli jednak szukamy bardziej ekologicznego sposobu pozyskiwania kompostu, powinniśmy wybrać kompostownik wykonany z drewna. Jego zaletą jest nie tylko naturalne pochodzenie, ale również piękny wygląd. Chociaż zazwyczaj jest on odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią, pleśnią i szkodnikami, wraz z postępem czasu będzie niszczał. Decydując się na drewniany kompostownik, musimy mieć świadomość, że po kilku sezonach zmuszeni będziemy do jego wymiany.

Połączeniem trwałości z dbałością o środowisko są kompostowniki wykonane z plastiku, który pochodzi z recyklingu. Są to tak zwane ekokompostowniki, spełniające wymogi miłośników ekologii i naturalnego nawożenia trawnika i ogrodu.

Na rynku dostępne są również kompostowniki z siatki. Ich zaletą jest lekka i składana konstrukcja, dzięki czemu możemy je przenosić w dowolnie wybrane miejsce i łatwo przechowywać. Problemem jest jednak dłuższy czas kompostowania oraz to, że cały czas wydobywa się z nich brzydki zapach.

- samodzielne wykonanie kompostownika – w tym celu najczęściej wykorzystuje się drewno. Wystarczy połączyć ze sobą kilka desek i już możemy wrzucać do kompostownika skoszoną trawę i odpadki. Pamiętać musimy jednak o tym, aby zabezpieczyć drewno przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Zrobimy to za pomocą specjalnego impregnatu. Zakupiony przez nas preparat powinien również odstraszać szkodniki oraz zapobiegać pleśnieniu drewna.

Co więcej, drewnianą konstrukcję warto wyłożyć od wewnątrz folią perforowaną. Zwiększa ona bowiem temperaturę w kompostowniku, przyspieszając w ten sposób procesy rozkładu materii organicznej. Folię można przymocować do drewna za pomocą zszywek lub drutu.

- pryzma kompostowa – ta opcja pozwala na przygotowanie dużej ilości kompostu. Jednak nie prezentuje się estetycznie i może wydzielać brzydki zapach. Przy jej zakładaniu pamiętać musimy o odpowiedniej lokalizacji. Powinna się ona znajdować w miejscu zacienionym i osłoniętym od wiatru, dzięki czemu zgromadzone resztki trawy i odpadki organiczne zachowają odpowiednią wilgotność.

Założenie pryzmy to najtańszy sposób na uzyskanie kompostu. Jednak czas kompostowania trwa dosyć długo – czasem nawet do 1,5 roku. Jest to rozwiązanie szczególnie nieprzydatne w małym, przydomowym ogrodzie, gdzie każdy skrawek posesji wykorzystywany jest przez domowników. Zlokalizowanie w nim pryzmy kompostowej sprawi, że nie będzie on się estetycznie prezentował. Warto zatem postawić na kompostownik, czy to zakupiony czy to samodzielnie wykonany.

Dlaczego warto zdecydować się na kompostownik?

Podstawową zaletą kompostownika jest to, iż zwiększa estetykę posesji. Dzięki niemu zyskujemy w pełni naturalny nawóz, który jest odpowiednio zabezpieczony przed deszczem, słońcem i wiatrem. Zawiera on wszelkie mikroskładniki, niezbędne do rozwoju roślin w naszym ogrodzie, a także spulchnia podłoże, sprawiając że jest ono bogate w niezwykle odżywczą próchnicę. Kompostownik rozwiązuje również problem resztek trawy, będących pozostałością po koszeniu trawnika.

Materiał partnera zewnętrznego