Jak zabezpieczyć firmowe i prywatne komputery

News

Każdemu użytkownikowi komputera zależy na bezpieczeństwie przechowywanych na nim danych. Ich utrata może w wielu wypadkach przynieść konkretne straty finansowe. Dane przechowywane na dyskach mogą zniknąć nie tylko wtedy, kiedy komputer padnie atakiem hakerów.

Cenne pliki możemy przez nieuwagę skasować sami, zawsze też może nam się przytrafić awaria dysku. Dlatego powinniśmy chronić swoje komputery zarówno prywatne, jak i firmowe. Nie wszystkie metody zabezpieczania komputerów wymagają dużych nakładów finansowych. Metody, którymi można zabezpieczyć zwłaszcza domowe komputery nie kosztują nas nic, jedynie trochę pracy.

Zakładamy hasło do komputera

Możemy utrudnić dostęp do swojego komputera osobom niepowołanym stosują hasło, które ten dostęp uniemożliwi. Zakładanie hasła jest bardzo proste. Robi się wprost z systemu Windows. Następnie wchodzimy w BIOS kierując się wskazówkami, których udziela producent płyty głównej. Ze wskazówek tych dowiemy się, który klawisz na klawiaturze musimy nacisnąć. Zazwyczaj jest to jeden z dwóch: F11 lub F8. Po ich naciśnięciu możemy ustawić hasło. Osoba, która będzie chciała wejść do naszego komputera będzie musiała się trochę natrudzić. Aby pokonać barierę niezbędne jest wyjęcie znajdującej się na płycie głównej baterii zasilającej BIOS. Wielu użytkowników komputerów, którzy zabezpieczają je, ustanawiając hasło dostępu popełnia jednak podstawowy błąd.

Utworzone przez nich hasło jest bardzo proste. Takie hasło można bardzo łatwo złamać. Wiele osób jako hasło ustawia swoje imię lub imię kogoś z członków swojej rodziny. Są także użytkownicy, którzy jednym hasłem zabezpieczają nie tylko dostęp do komputera. Popełniają ogromny błąd. Dobre hasło powinno składać się przynajmniej z ośmiu znaków. Musi się składać zarówno z szeregu małych i dużych liter, jak również z cyfr. Zaleca się także użycie znaków specjalnych.

Ukrywajmy pliki i foldery

Warto także ukrywać swoje pliki. Robi się to najeżdżając na wybrany plik myszą i klikając jej prawym przyciskiem. Następnie trzeba wybrać Właściwości i zaznaczyć Ukryj.