Umieszczanie danych w chmurze i kwestia ich bezpieczeństwa

News

Chmury danych to rzecz stosunkowo nowa, ale już wiele osób nie jest sobie wyobrazić życia bez wygody, jaka zapewniają te rozwiązania. Dzięki nim można korzystać ze swoich danych z dowolnego miejsca na świecie, można je zawsze edytować, a czasami nawet normalnie pracować na aplikacjach uruchamianych w przeglądarce internetowej.

Co więcej, ta praca może mieć charakter zespołowy i na bieżąco mogą być aktualizowane dane wprowadzone przez kogokolwiek. Chmury to także doskonałe zabezpieczenie dla danych rozumiane jako backup. Korzystanie z chmury nie przysparza żadnych problemów. Dane są dostępne, programy działają i wszystko zawsze jest w pełni wygodne. To jest właśnie sekret popularności chmur. Trzeba jednak mieć na uwadze tutaj kwestie bezpieczeństwa.

Fakt, iż nasze dane nie znajdują się bezpośrednio u nas, wcale nie oznacza, że tych danych nie ma nigdzie. Mają one jak najbardziej fizyczną lokalizację. Jest to serwer, a najczęściej grupa serwerów jakiejś firmy. My się z tymi serwerami łączymy i wymieniamy dane w sposób zależny od tego, czy mamy do czynienia z chmurą prywatną, publiczną czy hybrydową. Zabezpieczenie bezpieczeństwa chmurze to kwestia skomplikowana.

Najważniejsze jest połączenie z klientem. Powinno ono być zawsze szyfrowane protokołem https. Ważne są także dwuetapowe procedury logowania, gdzie wpisuje się hasło podstawowe i hasło sesji, które otrzymuje się w wiadomości email lub sms na telefon. Jeśli boimy się, że ochrona samych chmur jest za słaba, możemy szyfrować swoje pliki, dzięki czemu złamanie zabezpieczeń samej chmury jeszcze nic hakerom nie da. W tym celu można korzystać z licznych darmowych programów, które pozwalają na stworzenie zaszyfrowanego kontenera. W takim scenariuszu na chmurę trafia tylko zamknięty kontener, dzięki czemu jest to w pełni bezpieczne.

Na koniec warto dodać, że chmury są znakomicie zabezpieczone przed utratą danych. W warunkach domowych bardzo łatwo o awarię dysku. W chmurach non stop pada ich cała masa, ale są one tak skonstruowane, by nie wpływało to na bezpieczeństwo danych.